I veckans Small Talk träffar vi Sveriges bästa servitris två år i rad, Jolanda Edvardsson. Jolanda jobbar idag som servitris på Bank Hotel och vi träffa upp henne för att få höra mer om hennes spännande yrke, hur man blir bäst på servering och vad nästa mål i karriären är.
Hej Jolanda, du har vunnit titeln Sveriges bästa Servitris både 2018 och 2019. Wow - stort grattis, berätta mer om detta!
- Tack snälla! Jag började tävla på gymnasienivå mitt sista år på gymnasiet där jag kom på första plats. Därefter ställde jag upp i en tävling som heter Yrkes-SM som var i Uppsala vilket är ett SM för alla de olika hantverksyrkena. Även där kammade jag hem första placeringen. Det gjorde att jag kvalade mig in till det svenska yrkeslandslaget som är ett landslag för alla som är svenska mästare i sitt yrke. Vi åkte och tävlade både på EM & VM, alla tävlar individuellt men alla tävlar på samma tävlingsområde. Min bästa placering utom mina SM-guld är en 7e plats på VM 2019 som gick i staden Kazan i Ryssland, världens största tävling det året med 1300 tävlanden från 63 olika länder.
Vart kommer intresset för servering ifrån?
- Mitt intresse för servering kommer ifrån min tid på gymnasiet på restaurang och livsmedelsprogrammet på Åre gymnasieskola. Mitt intresse för mat har alltid funnits och det var därför jag valde ett gymnasie med inriktning kock. Under mitt sista år så frågade min mentor mig om jag inte skulle kunna tänka mig att ställa upp i en serveringstävling, vilket jag direkt sa ja till då jag är en otrolig tävlingsmänniska. Det var där mitt brinnande intresse för servering startade.
Hur blir man bra på servering?
- Jag tycker att du ska ha en stor känsla för service, alltid se till gästens bästa och att kunna anpassa dig själv och din service i olika sammanhang.
Hur går en tävling i servering till?
- En serveringstävling går till så att du tävlar i olika moment som ingår i en servitris vardag. Ex. bar, barista, bistro, banquet och fine dining. Det är även många olika typer av matsalshantverk som ska utföras framför alla domare. Alla moment är tidsbegränsade och de kollar då både på teknik, utförande men också på hur du är som person och hur du klarar av att hantera olika situationer. Tävlingen är en poängsport som bedöms av ett 40-tal domare ifrån alla delar av världen.
Du jobbar idag som servitris på Bank Hotel, hur hamnade du där?
- Jag hamnade på Bank Hotel då jag kände att jag var redo för nya utmaningar och mål inom min karriär och därför tog jag valet att flytta hit ner till Stockholm från Åre. Jag la ut annonser på olika restaurangsidor och jag skickade även ut några ansökningar och cv:n till olika restauranger runt om i Stockholm. Jag blev då kontaktad av Bank Hotel och jag åkte dit på en intervju. Jag kände direkt att Bank Hotel skulle passa mig och jag tackade därefter ja!
Vad är nästa mål i karriären?
- Mitt långsiktiga mål är att öppna en egen restaurang med inriktning mot fine dining, men för att nå dit så vill jag samla på mig många fler år av erfarenhet och kunskap. Jag är alltid hungrig på att lära mig nya saker och jag vill fortsätta att utvecklas.
Tack Jolanda!