Johan Strömer är kungen på dansgolvet i Göteborg. Han är PUSH nya nattklubbschef och vi träffade honom för att lära oss mer om honom, Göteborgs nattliv och vad vi absolut inte får missa. Häng med!
Hallå! Ja, superkul! Jag heter Johan och är uppvuxen i en liten ort utanför Göteborg. För 4 år sedan började jag jobba nattklubb i disken på avenyn och sedan dess har jag gjort det mesta tills jag blev fångad av Victor Nyberg på PUSH. I maj började jag som nattklubbschef på PUSH, vilket är mitt första jobb inom Stureplansgruppen.
Helhetsupplevelsen skulle jag vilja säga. Den största nyheten är nya öppna planlösningen där vi satsat allt på att göra upplevelsen för gästen unik. Förutom bättre ljud och ljus är dansgolvet mycket större, mer sittplatser och nivåskillnader som gör att du ser alla i lokalen oavsett var du står. Den vana PUSH-gästen kommer känna igen vissa segment men som helhet är allt nytt. Det jag ser fram emot mest är PUSH legendariska dagsfester som ska bli extra kul att få forma och stå bakom.
När jag första gången klev in i Köket fick jag verkligen en WOW-känsla. Det är en internationell intim nattklubb med plats för 200 personer i en fantastisk planlösning. Jag skulle beskriva det som en blandning mellan Berlin och New York. Ljud och ljusupplevelsen är helt insane! Det är det mest givna 05.00 stället i Göteborg.
Ingen dag är den andra lik. Men telefonen går varm från det att jag vaknat. Det blir väldigt mycket härliga möten och kaffestunder med sköna människor varje vecka!
Hittills har det varit mycket att ta in, och jag kan ju erkänna att jag känner att jag har lite press på mig. Men det har varit förbannat kul dessa två första veckor, jag har haft ett leende på läpparna konstant.
Jag har blivit upplärd att man aldrig ska prata om sina upplevelser men nu i mitten av maj var jag uppe i Stockholm och jag måste säga Wall-premiären var otroligt inspirerande!
En sommarkväll börjar jag gärna på Storköket med en drink i solnedgången, därefter en kort promenad till Cheeri Lee. Deras Wagyu sushi måste ni testa, den är bäst just nu. Efter det går vi tvärs över gatan och sparkar in dörren på PUSH, avslutar gör vi sedan hos Jesper Lögdahl i Köket. På söndag tar man sin bästa bakispromenad runt Delsjön med ett självklart stopp på våffelstugan.
Push eller Köket? – PUSH till 03. KÖKET till 05
Barhäng eller kung på dansgolvet? – KUNG PÅ DANSGOLVET
Förfest eller efterfest? – MIDDAG