Carolina Campos är Chez Jolie och La Petite Soeurs driftchef. Hon har arbetat på Chez Jolie sedan starten och var även med att öppna upp lillasystern La Petite Soeur. Vi träffade Carolina för att höra mer om öppningarna, hennes bästa viner och vad framtiden har att erbjuda. Häng med!
La Petite Soeur är Chez Jolies lillasyster, en bakficka till restaurangen där man ska kunna slinka in på några glas, före eller efter en middag på Chez Jolie. Eller bara för att hänga, och komponera dryck med lite tilltugg och smårätter om man vill. Bredare utbud från vilka länder vinerna kommer ifrån än på Chez Jolie där vi fokuserar mer på Frankrike. Samma gäller med maten, det ska inte enbart vara fransk inriktning.
Ris de Veau ”Cordon Bleu” - Kalvbräss ”Cordon Bleu".
Åh svårt att säga, det finns ju en hel del så svårt att välja bara ett vin!
Det händer en hel del hela tiden, La Petite Soeur öppnade, vilket lyfter Chez Jolie som helhet. Vi har lyckats skapa en bas med gäster som besöker oss väldigt frekvent, både till lunch och middag, som är viktig att bibehålla så det jobbar vi väldigt aktivt med. Utveckla matsal och personal tycker jag också är en viktig del för att hålla vår restaurang på topp.
Vi planerar en torgfest med några av våra grannrestauranger. Det kommer bli kul, så ni får hålla utkik efter info!
Det finns mycket som är kul, svårt att välja. Det roligaste är väl när allt klaffar rätt; stämning, service och mat. Ja, den helheten som vi har planerat för restaurangen.
Inte mycket eller helt överbokad med att träffa vänner och familj.
Empanadas
Juicy rött
Klassisk á la carte
Morgon och kväll.